Obilazak Marakeša
Turu po Marakešu započinjemo u jutarnjim časovima šetnjom kroz Melu (jevrejski kvart) u kojoj se nalaze najstarija sinagoga u gradu, kao i jevrejsko groblje. Šetnju produžavamo do El Bahije, palate koja potiče iz XIX veka. Više decenija služila je kao rezidencija velikog vezira. Njen vrt važi za jedan od najlepših u čitavom Maroku, na šta su svi veliki veziri bili posebno ponosni. Nastavljamo pored palate El Badi, odnosno, Veličanstvene palate. Izgrađena je za vreme sultana Ahmeda Al Mansura, u drugoj polovini XVI veka.
Bio je savremenik i saveznik engleske kraljice Elizabete I. U istoriju sveta ušao je kao jedan od najmoćnijih i najbogatijih sultana. Važio je za velikog diplomatu, graditelja, osvajača i zaštitnika umetnosti. Prava renesansna ličnost u zaleđu glavnih renesansnih tokova, duboko u podnožju mitske planine Atlas. Poticao je iz dinastije Saadi, čije se grobnice nalaze nedaleko od same palate. Nakon palate ulazimo u ulicu, zaštićenu od sunca nadstrešnicom, načičkanu tezgama i ljudima koji žure negde ,,kao muve bez glave’’. Ko ovde ne progovori arapski ili berberski, kao da nije bio u Maroku. Stotine uličnih prodavaca prodaje njihove rukotvorine. Istetovirane žene nam pokazuju umetnost iscrtanu na njihovim rukama i licu, nudeći i nama njihove tetovaže, dok bezbroj skutera pokušava da se probije kroz reku ljudi.
Šetajući kroz kazbu, pred nama se ukazuje najlepša kapija grada – Bab Agnau. To je jedna od 19 kapija Marakeša i izgrađena je u 12.veku za vreme dinatije Almohad. Našu turu nastavljamo obilaskom jedne od najlepših džamija u gradu. U pitanju je džamija Kutubija, koja poput svetionika pruža izlaz svima onima koji su zalutali u uskim ulicama i sukovima starog grada. Na prostranom platou oko džamije vidimo ostatke stare bogomolje i palate vladara iz dinastije Almoravida, druge marokanske dinastije po redu i jedne od najmoćnijih afričkih dinastija ikada. Ispred džamije turiste dočekuju lukavi kočijaši sa ukrašenim kočijama i snažnim arapskim konjima, ali mi nastavljamo dalje našu laganu šetnju po Crvenom gradu. Kočijaši važe za izuzetno spretne pregovarače, a mi imamo čitav dan da se usavršimo u cenkanju u ovom gradu koji nikad ne spava. Zaglušujuća buka se pojačava kako se približavamo jezgru, a na kraju vidimo zaslepljujuću svetlost i srce starog grada.
Prostrani trg Džema el Fna, simbol Marakeša, nalazi se pred nama. Sam trg se upravo zbog svoje autentičnosti nalazi na UNESCO-voj listi svetske baštine. Mnogi stranci su se upravo zbog trga Džema el Fna zaljubili u Marakeš i uvek iznova njemu vraćali. Na ovom trgu su se nekada davno izvršavale smrtne kazne. Mnogi karavani su prošli otkako se poslednja glava pljačkaša otkotrljala kaldrmom trga. Kalifi su menjali kalife, a trg je sve to pomno pratio i utkao u svoj duh. Danas se na mestu jezivih dželata nalazi bezbroj tezgi gde ćemo kupiti sveže ceđenje voćne sokove, koje nasmejani prodavci pripremaju na licu mesta. Zalazimo dublje u sukove medine. U ovim uličicama možemo kupiti baš sve, od igle do lokomotive. Vešti pregovarači iz ovih sukova mogu da izađu sa punom torbom suvenira i to po izuzetno povoljnoj ceni. Umetnost cenkanja izuzetno je naporna, a prodavci u Marakešu su definitivno majstori svog zanata, tako da treba biti uporan, nepopustljiv i hrabar. Na kraju uvek neko popusti, na obostrano zadovoljstvo. Povratak u smeštaj u popodnevnim časovima.
U cenu je uračunato: stručni licencirani vodič na engleskom jeziku, organizovani prevoz po predviđenom itineraru. U cenu nije uračunato: ručak, ulaznica palatu El Bahija (70MAD).